Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży "CZ-ART";

Do you know more than a chimp?
Learn more about Factfulness youth exchange.
START THE CHANGE
Dołącz do tych, którzy zmieniają świat na lepsze
Kurs online dla osób pracujących z młodzieżą
Kurs jest już dostępny!
Czarty - fotocast
Czarty w obiektywie Jarosława Respondka

Czarty

Czarty to jedyna grupa reprezentująca katalońską tradycję diabłów poza granicami Katalonii. Od trzech lat stara się zachęcić mieszkańców Częstochowy do wspólnego radosnego świętowania w trakcie corocznej parady, która obywa w ramach Festiwalu Frytka OFF, a także uczestniczy w correfoc w mieście Sant Cugat del Valles w Katalonii.

Powstała w 2011 roku, ale jej historia sięga roku 2007. Do Częstochowy przyjechali na nasze zaproszenie ludzie zajmujący się teatrem ognia, żonglerką i kuglarstwem, a wśród nich ośmioro członków grupy Diables de Sant Cugat z podbarcelońskiego miasta Sant Cugat del Valles. Różnili się od pozostałych, ponieważ do swoich pokazów wykorzystywali nie tylko namoczone parafiną kije, maczugi i poiki, itp., ale przede wszystkim pirotechnikę i charakterystyczne diabelskie stroje. Wtedy poznaliśmy kulturę katalońskich diabłów(Ball de Diables i correfoc).

Zobacz fotokast Jarka Respondka, który towarzyszył nam w przygotowaniach do częstochowskiej parady oraz pojechał z nami do Katalonii.

Czym jest Ball de Diables i correfoc?

Ball de Diables(Taniec diabłów) najprawdopodobniej wywodzi się ze średniowiecznego teatru ulicznego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1150 i dotyczą wesela hrabiego Barcelony Ramona Berenguera IV i Peronelli Aragońskiej. Również w XIV i XV-wiecznych dokumentach znaleźć można zapiski o udziale grup diabłów w obchodach świąt różnych miast Katalonii, tj. Cervera, Tarragona, Reus, Igualada, El Vendrell, Vilafranca, Vilanova. Taniec diabłów reprezentował walkę dobra ze złem i często odbywał się w ramach obchodów Bożego Ciała. Marsz diabłów był zapowiedzią procesji. Diabły szły przez miasto niepokojąc mieszkańców i robiąc wiele hałasu. Do dziś ten zwyczaj zachował się w mieście Berga podczas fiesty pod nazwą Patum. Szczególnie oczekiwanym momentem występu diabłów była satyryczna mowa krytykująca rządzących i mieszkańców miasta wygłaszana przez diabły. Również dziś wiele grup wygłasza podobne satyryczne mowy.

Na przestrzeni wieków taniec diabłów, który pierwotnie był ściśle związany z obchodami święta Bożego Ciała, stawał się częścią obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) i karnawału. Po okresie dyktatury Franco wiele tradycji katalońskich zaczęło się odradzać, m. in. ludzkie wieże budowane przez Castellers, Bastoners – taniec z kijami, giganci oraz taniec diabłów. Obecną formę, znaną bardziej jako correfoc, przybrał w latach osiemdziesiątych.

Correfoc(dos. biegnący ognień) to aktualnie najbardziej widowiskowy element obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) w większości miast Katalonii. W correfoc grupa przebranych za diabły ludzi biega ulicami miast odpalając fajerwerki zamocowane na specjalnych uchwytach. Ta ognista parada nawiązuje do tańca diabłów i walki dobra za złem, ale wykorzystuje sztuczne ognie, które związane są głównie z radosnym świętowaniem tworząc niezapomniany spektakl.

Chcesz razem z nami przeżyć correfoc? Napisz do nas i zostań Czartem.

loga partnerów
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Andersa 15H
42-200 Częstochowa / POLSKA
czart@czart.org / http://czart.org
NIP 949-21-45-802
REGON 241600070
KRS 0000356506

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW