Ewoca workcamp – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis Ewoca workcamp

ewoca_logo_2011_www

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART oraz
Kreis Jugendamt Steinfurt, Niemcy
Stowarzyszenie PROGRESAS, Litwa
Miasto Częstochowa

zrealizowały w latach 2009 – 2011 trójstronne workcampy, których celem było stworzenie infrastruktury, która poprawi jakość życia mieszkańców trzech miast: Westerkappeln w Niemczech, Rietavas na Litwie oraz Częstochowy. Ostatni z trzech zaplanowanych obozów odbył się w sierpniu 2011 roku w Częstochowie.

PODSUMOWANIE PROJEKTU

W dniach 8 -28 sierpnia 2011 grupa 36 młodych ludzi z Częstochowy, Niemiec oraz Litwy spędziła w naszym mieście 20 dni, w trakcie których rozbudowali plac zabaw dla dzieci w Parku Narutowicza w dzielnicy Zawodzie. Nie był to jednak podstawowy cel projektu. Był to ten najbardziej widoczny rezultat naszych wspólnych działań. Najistotniejszymi aspektem projektu „Building kids’ garden” były: spotkanie młodzieży z trzech krajów, wspólna praca i rozwijanie kompetencji społecznych, podnoszenie świadomości ekologicznej.

Park Narutowicza jest położony w samym centrum miasta w bliskim sąsiedztwie szpitala oraz Szkoły Podstawowej nr 22 na rzeką Wartą. Właścicielem terenu jest Miasto Częstochowa, a pieczę nad zielenią sprawuje Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Teren jest bardzo atrakcyjny, niestety brakowało tam atrakcji dla dzieci. Jedynymi elementami placu zabaw była baszta, waszka oraz pozostałości ścieżki zdrowia. Ze względu na ograniczenia budżetowe miasto nie było w stanie powiększyć placu o kolejne instalacje. Dzięki wsparciu Fundacji Mercator, IBB oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz zaangażowaniu uczestników 27 sierpnia 2011 o godz. 14:00 z przyjemnością dokonaliśmy oficjalnego przecięcia wstęgi.

KTO PRZYJECHAŁ?

W sierpniu 2011 roku do Częstochowy przyjechało 24 uczestników poprzednich workcampów z Litwy i Niemiec, którzy wspólnie z 12 uczestnikami z Polski stworzyli 36-osobowy zespół gotowy do poświęcenia trzech tygodni wakacji dla częstochowskich dzieci, które w tej części miasta nie mają miejsca do bezpiecznej zabawy.

Ten rok był dla wszystkich bardzo ważny, ponieważ obóz w Częstochowie był ostatnim w trzyletnim cyklu, podczas którego podsumowaliśmy trzyletnią współpracę. Na otwarcie placu przybył Ralf Bornstedt – koordynator główny projektu, a w trakcie trwania działań z wizytą na plac budowy zawitał Marcus Kroll – przedstawiciel IBB e.V., organizacji odpowiedzialnej za koordynację wszystkich workcampów w Europie. Mamy nadzieję, że ślad pozostawiony przez tych młodych ludzi będzie impulsem dla innych do inicjowania działań służących poprawie jakości naszego wspólnego życia. Liczymy na to, że będzie to początek corocznych spotkań dzieci, rodziców i dziadków podczas festynu na placu zabaw.

BUDOWA PLACU

W dniach 8 – 28.08.2011 dla 36 uczestników częstochowskim domem był DS „Maluch”. Przez 20 dni pobytu podzieleni byli na cztery grupy: budowlaną, medialną, artystyczną i filmową Prace przy instalowaniu urządzeń zabawowych nadzorowali specjaliści z firmy NOVUM. W czasie trwania workcampu uczestnicy nie tylko pracowali, ale także poznawali Częstochowę i okolicę. Wspinaczkę w Jurajskim Parku Linowym zakończyliśmy ogniskiem i niezapomnianym wieczorem litewskim, Spływ Kajakowy z Danielem Zalejskim zakończyliśmy w malowniczym parku we Mstowie. Pojechaliśmy także nad wodę do Poraja posłuchać koncertów szantowych, ale nie zapomnieliśmy o swojej historii i wspólnie odwiedziliśmy muzeum Auschwitz. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta kąpaliśmy się w basenie przy ul. Dekabrystów, zwiedziliśmy Jasną Górę i Miejską Galerię Sztuki.

Uczestnicy pracowali też przy promocji projektu – w piątek 26 sierpnia ukazało się Życie częstochowskie z czterema stronami poświęconymi projektowi. Również redakcja CGK zgodziła się na współpracę – efekty naszej pracy mogliście zobaczyć we wrześniowym CGK. Tu należą się ogromne podziękowania obu redakcjom. O sile oddziaływania projektu przekonaliśmy się, kiedy w trakcie jego trwania zgłosiła się do nas firma LUX-Promotion z propozycją umieszczenia spotu promocyjnego na telebimie przy ulicy Faradaya. Dzięki hojności firmy Lux-Promotion nasz spot wyświetlany był przez 34 dni. W tym miejscu dziękujemy także panu Piotrowi Szleperowi za pomoc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

OTWARCIE PLACU

Otwarcie placu zabaw odbyło się 27.08.2011 o godz. 14:00. Od wczesnych godzin porannych przygotowywaliśmy dekoracje, wystawę zdjęć oraz zabawy dla dzieci. Benni i Konna montowali jeszcze tablicę pamiątkową, w czasie kiedy pozostali malowali twarze i rozdawali watę cukrową. Wreszcie o 14:00 w towarzystwie Prezydenta Miasta Częstochowy pana Krzysztofa Matyjaszczyka, jego zastępcy pana Jarosława Marszałka oraz Przewodniczącego Rady Miasta pana Marka Balta nastąpiło przecięcie wstęgi. Gość specjalny – Ralf Bornstedt – pomysłodawca i koordynator projektu podziękował uczestnikom za wspaniałą pracę przez trzy lata, a przedstawicielom magistratu za udzielone wsparcie. Po części oficjalnej pokroiliśmy tort i zaczęliśmy zabawę, którą w tym dniu prowadziło Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej.

FINANSE

Na projekt w Częstochowie niemiecka Fundacja Mercator w ramach Programu EWOCA3 przekazała kwotę 20 000,00 EUR.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – instytucja finansująca spotkania młodzieży z Polski i Niemiec dofinansowała projekt kwotą 32 284,00 PLN.

Poza tym projekt wsparły finansowo, merytorycznie i organizacyjnie:

Urząd Miasta Częstochowy
Firma Novum – producent placów zabaw
Lux-Promotion
BUDMAR
Życie częstochowskie
Redakcja CGK
Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej
Wszyscy fajni ludzie, którzy ogromnie nam pomogli(m in. Ewelina Balt, Anna Potrzebowska)

LOGO-Ewoca logo_dpjw200px-POL_Częstochowa_COALogo IBB 72dpi

 

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW