Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży "CZ-ART";

START THE CHANGE
Dołącz do tych, którzy zmieniają świat na lepsze
Don't panic! Świat jest lepszy niż Ci się wydaje.
26 października rusza międzynarodowy projekt Factfulness.
Kurs online dla osób pracujących z młodzieżą
Kurs jest już dostępny!
Czarty - fotocast
Czarty w obiektywie Jarosława Respondka

Swap shop czyli nie kupuj, wymieniaj

swap shop 2SWAP SHOP W CZĘSTOCHOWIE

Dzisiejsze społeczeństwo konsumpcyjne stara się nas przekonać, że zakupy to rozrywka, że trzeba często kupować nowe rzeczy a wyrzucać na śmietnik te „stare”. Wydaje się, że jesteśmy coraz mniej świadomi wpływu, jaki nadprodukcja wywiera na  naszą planetę (fatalne warunki pracy, bieda, eksploatacja zasobów naturalnych…).

Ale istnieją alternatywy i jedną z nich jest inicjatywa Swap Shop.

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART w Częstochowie ma grupę młodych wolontariuszy z Hiszpanii i Turcji, którzy pracują na podniesienie świadomości wśród młodych i starszych mieszkańców Częstochowy  co do tego, jak i co kupujemy i jakie efekty niesie z sobą współcześnie dominujący styl konsumpcji.

Wolontariusze proponują alternatywę dla tradycyjnych zakupów pod nazwą Swap Shop – rynek wymiany rzeczy i usług, gdzie pieniądze nie są akceptowane.

Odwiedzający mogą wymieniać rzeczy (ubrania, zabawki, książki, meble…) lub udostępnić innym osobom swój czas i wiedzę. Można na przykład zaoferować zrobienie kanapek dla innych czy pomoc podczas transportu. Można również nagrywać wiadomości wideo i podzielić się przydatnymi poradami, przepisami kulinarnymi, dowcipami albo instrukcją „jak zawiązać krawat”.

Jak widać, na tym rynku istnieje wiele opcji i wszystkie z nich są przydatne.

Wolontariusze gwarantują, że Swap shop to dużo więcej niż wymiana i zabawa. Na tym rynku można spotkać ludzi z okolicy, można porozmawiać i cieszyć się z miłego popołudnia spędzonego w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.

Kto wie, jak wiele ciekawych pomysłów może powstać podczas takiej wymiany?

Do tej pory Swap Shop został zorganizowany kilkukrotnie w dzielnicy Śródmieście (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Aleja Jana Pawła II 95),  Tysiąclecie (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Księżycowa 6), Północ (Zespół Szkół Społecznych nr 1 STO przy ul. ul. Brzeźnickiej 59).

Data dodania: 09.12.2015
loga partnerów
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Andersa 15H
42-200 Częstochowa / POLSKA
czart@czart.org / http://czart.org
NIP 949-21-45-802
REGON 241600070
KRS 0000356506

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW