Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży "CZ-ART";

START THE CHANGE
Dołącz do tych, którzy zmieniają świat na lepsze
Don't panic! Świat jest lepszy niż Ci się wydaje.
26 października rusza międzynarodowy projekt Factfulness.
Kurs online dla osób pracujących z młodzieżą
Kurs jest już dostępny!
Czarty - fotocast
Czarty w obiektywie Jarosława Respondka

Take the Initiative

logo TTI

Projekt Take the Initiative przygotowaliśmy wspólnie z rówieśnikami z Niemczech, Turcji oraz Hiszpanii, aby wspólnie podjąć temat poszukiwania drogi do kariery młodych ludzi, porozmawiać o przeszkodach, które stoją na naszej drodze, a także aby wspólnie poszukać (i być może kiedyś zrealizować) świeżych pomysłów na biznes.

Jaki był cel wymiany?

Główną myślą projektu było zwiększenie przedsiębiorczości młodych ludzi oraz ich zaangażowanie do uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.

Kiedy i gdzie?

Wymiana odbyła się w dniach 17.08.2015 do 27.08.2015 na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Kim jesteśmy?

W projekcie wzięło udział 40 uczestników z Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Polski. Większość z nas wciąż się uczy. Są wśród nas także absolwenci. Wszyscy prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z poszukiwaniem swojego miejsca na rynku pracy, jako pracownicy, a także jako pracodawcy. Aby lepiej się to tego lepiej przygotować, postanowiliśmy połączyć siły z kolegami z zagranicy.

Działania w skrócie:

  • Wzięliśmy udział w warsztatach, wykładach oraz zajęciach praktycznych.
  • Słuchaliśmy specjalistów i przedsiębiorców, którzy dali nam kilka cennych wskazówek.
  • Nauczyliśmy się rozmawiać na tematy związane z przedsiębiorczością w języku angielskim.
  • Zrozumieliśmy podstawowe pojęcia, które młody przedsiębiorca znać powinien.

group_taketheinitiative

 

Oto relacja przygotowana przez grupę Polską

DSC_0288W sierpniu zakończyła się z powodzeniem wymiana młodzieżowaTake the Initiative – Podejmij inicjatywę” stworzona w ramach programu Erasmus +.

Projekt nie odbyłby się bez zaangażowania pozostałych 3 organizacji partnerskich: norweskiej, tureckiej i hiszpańskiej.

 

Program wymiany był urozmaicony, pełen interesujących zajęć, aby każdy z uczestników znalazł coś wyjątkowego dla własnego rozwoju.11873496_10203954916308260_7679441179127237812_n

Wszyscy bardzo dobrze wspominają warsztaty graficzne, które przeprowadziła Natalia, której kreatywność przejawia się nie tylko w jej twórczości, ale też we własnym przedsiębiorstwie, o czym także nam opowiedziała.

 

Pracowaliśmy głównie w terenie, blisko natury. Grupa miała okazję zobaczyć jurajskie krajobrazy podczas niecodziennego motywacyjnego spaceru oraz poznać Kraków, a także poznać opinię jego mieszkańców podczas ankiety przeprowadzonej na ulicach stolicy Małopolski.

DSC_0692Głównym punktem projektu były zajęcia poruszające nasz stosunek do przedsiębiorczości. Wzięliśmy udział w warsztatach na temat innowacji w działaniu pod okiem coachów, którzy przeprowadzili nas przez etap szukania pomysłów i wewnętrznego potencjału, abyśmy mogli znaleźć dla nich potencjalne zastosowanie w biznesie.

Wydarzeniem wieńczącym nasze działania był Otwarty Dzień Przedsiębiorczości zorganizowany w Częstochowie, podczas którego pokazaliśmy rezultaty naszych wspólnych zajęć i bawiliśmy się z mieszkańcami (młodszymi i starszymi) w gry planszowe i logiczne łamigłówki.

SAM_0352Dowiedzieliśmy się dużo o naszych możliwościach, a także zyskaliśmy wiele nowych umiejętności. Na warsztatach poznaliśmy cenne wskazówki, jak tworzyć CV, zostać przywódcą, uczynić biznes bardziej zrównoważony i wiele innych. Wielu z nas odniosło swoje małe osobiste sukcesy w rozwoju pewności siebie, organizacji pracy, komunikacji z innymi.

DSC_0876To spotkanie pod każdym względem stawiało poprzeczki wysoko. Było nie lada wyzwaniem zagłębić się w tak nieważką tematykę jak ekonomia czy samozatrudnienie w sposób lekki i obrazowy, a jednak udało nam się to zrobić w sposób ciekawy, a nawet lekką dozą humoru.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczebności i różnorodności grupy- aspektu pozornie problematycznego, a jednak otwierającego drogę dla wielu kreatywnych działań.

 

loga partnerów
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Andersa 15H
42-200 Częstochowa / POLSKA
czart@czart.org / http://czart.org
NIP 949-21-45-802
REGON 241600070
KRS 0000356506

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW