Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży "CZ-ART";

Do you know more than a chimp?
Learn more about Factfulness youth exchange.
START THE CHANGE
Dołącz do tych, którzy zmieniają świat na lepsze
Kurs online dla osób pracujących z młodzieżą
Kurs jest już dostępny!
Czarty - fotocast
Czarty w obiektywie Jarosława Respondka

GENERATOR 5.0

1 sierpnia 2017, przez:

Warsztaty młodych animatorów kultury Generator to projekt dla młodych częstochowian (w wieku 15-30 lat), którzy chcą uruchomić swoją kreatywność. Generator to zachęta do uprawiania kultury w systemie „zrób to sam”. To dziewięć dni intensywnej pracy nad warsztatem animatora kultury. W tym roku odbyła się już piąta edycja tego wyjątkowego szkolenia, które oferuje młodzieży nie tylko nową wiedzę i umiejętności, ale także wsparcie merytoryczne i finansowe na realizację swojej inicjatywy.

Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, jak zrealizować swoje pomysły. Docenili siłę twórczej współpracy. Przekonali się, że umiejętność improwizacji jest równie ważna, jak dobra organizacja pracy, a innowacyjne pomysły lepiej wciela się w życie, gdy potrafi się wykorzystać kulturalny potencjał miasta. Generator to przede wszystkim intensywne ćwiczenia praktyczne pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Inaczej niż w latach ubiegłych, zajęcia nie odbywały się w pięć kolejnych weekendów, ale przez dziewięć pierwszych dni lipca. W ten sposób Generator stał się pomostem między szkołą, a wakacyjnymi półkoloniami, ponieważ zajęcia miały wyraźny charakter edukacyjny, ale odbywały się w nieformalnej, koleżeńskiej atmosferze. Zajęcia przygotował i prowadził zespół w składzie Adam Florczyk, Piotr Nita, Ewelina Ignaszak-Stolarska oraz Jan Brożyński.
Drugą zmianą wprowadzoną w tej edycji Generatora był udział absolwentów poprzednich edycji Generatora w roli tutorów. Ich rolą było wspieranie prowadzących zajęcia pracując z uczestnikami nad ich projektami i dzieląc się swoimi doświadczeniami. Dzięki temu Generator połączył osoby bez doświadczenia i liderów już funkcjonujących w lokalnej społeczności naszego miasta. Uczestników Generatora wspierali: Paulina Szczubidło, Michał Wilk, Bartosz Karczewski, Martyna Picheta, Marysia Maciąg, Daria Wierzbicka, Karolina Woszczyna, Patrycja Król, Sara Rykała, Krzysztof Majtyka oraz Patryk Knapczyk.


Jak zawsze odwiedzili nas zaproszeni goście, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach oraz podzielili się z uczestnikami kilkoma dobrymi radami. O budżecie obywatelskim opowiedziała Justyna Wrzalik, a o miejskim projekcie „Aleje – tu się dzieje” Daniel Zalejski. O formalnościach związanych z działaniami w przestrzeni publicznej kilka słów powiedział Tomasz Kosiński, a Daniel Małoszyc, organizator festiwalu „Hip-Hop Elements” podzielił się z uczestnikami doświadczeniem zdobytym przy organizacji festiwalu. Ostatnim gościem był Cezary Łopaciński wprowadził uczestników w kwestię identyfikacji wizualnej i promocji projektu. Przez cały tydzień uczestnicy pracowali nad swoimi pomysłami i prezentacjami, aby ostatniego dnia stanąć twarzą w twarz z jury.

Finał generatora odbył się 9 lipca 2017 roku w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Uczestnicy stanęli przez jury, które bardzo dokładnie wsłuchiwało się w propozycje uczestników i dopytywało o każdy szczegół planowanej inicjatywy. W niewdzięczną rolę oceniających weszli Kasia Strojec, Paweł Bilski, Ada Mazur oraz Artur Piaściński. Decyzja nie była prosta, ponieważ uczestnicy bardzo dobrze przygotowali się do swoich prezentacji, choć nie obyło się bez wpadek. Po długiej i burzliwej naradzie jury zdecydowało o przekazaniu 3000 złotych na realizację trzech inicjatyw przygotowanych przez Daniela Maciejowskiego, Oliwię Olasek oraz Weronikę Słabosz. Ostatecznie inicjatywa Weroniki nie doszła do skutku z przyczyn od niej niezależnych, ale po niełatwej burzy mózgów Generatorzy przygotowali nową, wspólną inicjatywę, którą koordynował Daniel.

loga partnerów
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Andersa 15H
42-200 Częstochowa / POLSKA
czart@czart.org / http://czart.org
NIP 949-21-45-802
REGON 241600070
KRS 0000356506

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW