Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży "CZ-ART";

START THE CHANGE
Dołącz do tych, którzy zmieniają świat na lepsze
Don't panic! Świat jest lepszy niż Ci się wydaje.
26 października rusza międzynarodowy projekt Factfulness.
Kurs online dla osób pracujących z młodzieżą
Kurs jest już dostępny!
Czarty - fotocast
Czarty w obiektywie Jarosława Respondka

etno*c

30 kwietnia 2012 roku Częstochowa stała się centrum kultury katalońskiej!

Etno*c, czyli rozgrzewka przed Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej Gaude Mater, co roku przyciąga setki osób zainteresowanych najodleglejszymi miejscami na świecie. W poprzednim roku, z przyjemnością wspieraliśmy organizację wieczoru kurdyjskiego oraz japońskiego. Udało nam się wtedy zebrać ponad 400 zł dla ofiar niszczycielskiego tsunami. W tym roku OPK Gaude Mater zaproponowało nam ściślejszą współpracę – przygotowanie wieczoru kultury katalońskiej.

Wieczór kataloński w ramach etno*cy był nieco inny niż wcześniejsze wieczory, bo rozpoczął się już o godz. 13:00.  A wszystko z powodu ilości wydarzeń. Rozpoczęliśmy od oficjalnego przywitania delegacji z Sant Cugat oraz wymiany listów intencyjnych w sprawie dalszej współpracy kulturalnej. Następnie wydarzenia przeniosły się na Plac Biegańskiego, gdzie powstał ogromny krąg Sardany, a następnie zaprezentowali się Castellers budujący ludzkie wieże. Kolejnym punktem programu były warsztaty katalońskiego tańca z kijami Bastoners prowadzone przez grupy z Sant Cugat oraz Częstochowy. W trakcie etno*cy mogliśmy zobaczyć ważny kataloński film pt. “Pa Negre” który w Polsce nie trafił do kin. Wstępem do projekcji była obszerna prezentacja na temat kultury, historii oraz dążeń niepodległościowych Katalonii przygotowana przez dr Alfonsa Gregori i Gomeza z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Kulminacją wieczoru był pierwszy występ grupy Bastoners z Częstochowy wspieranej przez Bastoners de Sant Cugat, po której na tle Jasnej Góry powstała ludzka wieża zbudowana przez grupę Castellers de Sant Cugat. Zabrzmiał hymn Katalonii “Els Segadors”, a po nim nasi przyjaciele z Katalonii wykonali trzy tańce ludowe. Późnym wieczorem pod przewodnictwem połączonych sił Diables de Sant Cugat i Częstochowskich Czartów przeszliśmy w ognistym Correfoc do Delikatesów Kulturalnych La Hacienda na afterparty połączone z degustacją paelli, katalońskich win oraz Rom cremat, czyli płonącego rumu. Na ścianach delikatesów można jeszcze podziwiać wystawę fotografii obrazująca tradycyjne katalońskie święta.

loga partnerów
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Andersa 15H
42-200 Częstochowa / POLSKA
czart@czart.org / http://czart.org
NIP 949-21-45-802
REGON 241600070
KRS 0000356506

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW