Czarty – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis Czarty

Stowarzyszenie powstało w 2010 roku, ale nasza historia sięga roku 2007. Do Częstochowy przyjechali wtedy na nasze zaproszenie ludzie zajmujący się teatrem ognia, żonglerką i kuglarstwem, a wśród nich ośmioro członków grupy Diables de Sant Cugat z podbarcelońskiego miasta Sant Cugat del Valles. Różnili się od pozostałych, ponieważ do swoich pokazów wykorzystywali nie tylko namoczone parafiną kije, maczugi i poiki, itp., ale przede wszystkim pirotechnikę i charakterystyczne diabelskie stroje. Wtedy poznaliśmy kulturę katalońskich diabłów (Ball de Diables i correfoc), która była dla nas impulsem do zarejestrowania stowarzyszenia.

Zobacz fotokast Jarka Respondka, który towarzyszył nam w przygotowaniach do częstochowskiej parady oraz pojechał z nami do Katalonii.

 

Początkowo nasza działalność skupiona była na wspieraniu lokalnych i międzynarodowych inicjatyw młodzieży z Częstochowy oraz koordynacji projektów Wolontariatu Europejskiego (EVS, obecnie Europejski Korpus Solidarności). Pierwsze lata działalności charakteryzowała duża dynamika, ponieważ angażowaliśmy się w wiele różnorodnych działań. Organizowaliśmy wymiany młodzieży, wydarzenia artystyczne i społeczne, warsztaty dla animatorów kultury, współorganizowaliśmy festiwale, a przede wszystkim budowaliśmy lokalne i międzynarodowe sieci partnerskie.

20 lat – taka była średnia wieku naszych członków w momencie rejestracji stowarzyszenia. Obecnie jesteśmy dziesięć lat starsi, niektórzy stali się rodzicami, a stowarzyszenie okrzepło i wyklarowały się główne osie naszej działalności.

  1. Prowadzenie szkoleń i warsztatów dla młodzieży chcącej realizować swoje pomysły na działania społeczne i kulturalne.
  2. Wsparcie inicjatyw społeczno-kulturalnych młodzieży z Częstochowy.
  3. Pomoc w aplikowaniu o środki finansowe na realizację swoich pomysłów na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim.
  4. Realizacja projektów z zakresu edukacji globalnej, edukacji dla zrównoważonego rozwoju oraz edukacji medialnej.
  5. Współpraca w zakresie polityki młodzieżowej z placówkami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego .

 

Czym jest Ball de Diables i correfoc?

Czarty to jedyna grupa reprezentująca katalońską tradycję diabłów poza granicami Katalonii. Od dziesięciu lat staramy się zachęcić mieszkańców Częstochowy do wspólnego radosnego świętowania w trakcie parad i pokazów stacjonarnych, a także rokrocznie uczestniczymy w correfoc w mieście Sant Cugat del Valles w Katalonii.

Ball de Diables (Taniec diabłów) najprawdopodobniej wywodzi się ze średniowiecznego teatru ulicznego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1150 i dotyczą wesela hrabiego Barcelony Ramona Berenguera IV i Peronelli Aragońskiej. Również w XIV i XV-wiecznych dokumentach znaleźć można zapiski o udziale grup diabłów w obchodach świąt różnych miast Katalonii, tj. Cervera, Tarragona, Reus, Igualada, El Vendrell, Vilafranca, Vilanova. Taniec diabłów reprezentował walkę dobra ze złem i często odbywał się w ramach obchodów Bożego Ciała. Marsz diabłów był zapowiedzią procesji. Diabły szły przez miasto niepokojąc mieszkańców i robiąc wiele hałasu. Do dziś ten zwyczaj zachował się w mieście Berga podczas fiesty pod nazwą Patum. Szczególnie oczekiwanym momentem występu diabłów była satyryczna mowa krytykująca rządzących i mieszkańców miasta wygłaszana przez diabły. Również dziś wiele grup wygłasza podobne satyryczne mowy.

Na przestrzeni wieków taniec diabłów, który pierwotnie był ściśle związany z obchodami święta Bożego Ciała, stawał się częścią obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) i karnawału. Po okresie dyktatury Franco wiele tradycji katalońskich zaczęło się odradzać, m. in. ludzkie wieże budowane przez Castellers, Bastoners – taniec z kijami, giganci oraz taniec diabłów. Obecną formę, znaną bardziej jako correfoc, przybrał w latach osiemdziesiątych.

Correfoc(dos. biegnący ognień) to aktualnie najbardziej widowiskowy element obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) w większości miast Katalonii. W correfoc grupa przebranych za diabły ludzi biega ulicami miast odpalając fajerwerki zamocowane na specjalnych uchwytach. Ta ognista parada nawiązuje do tańca diabłów i walki dobra za złem, ale wykorzystuje sztuczne ognie, które związane są głównie z radosnym świętowaniem tworząc niezapomniany spektakl.

Chcesz razem z nami przeżyć correfoc? Napisz do nas i zostań Czartem.

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW