Czarty – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis Czarty

Czarty to jedyna grupa reprezentująca katalońską tradycję diabłów poza granicami Katalonii. Od trzech lat stara się zachęcić mieszkańców Częstochowy do wspólnego radosnego świętowania w trakcie corocznej parady, która obywa w ramach Festiwalu Frytka OFF, a także uczestniczy w correfoc w mieście Sant Cugat del Valles w Katalonii.

Powstała w 2011 roku, ale jej historia sięga roku 2007. Do Częstochowy przyjechali na nasze zaproszenie ludzie zajmujący się teatrem ognia, żonglerką i kuglarstwem, a wśród nich ośmioro członków grupy Diables de Sant Cugat z podbarcelońskiego miasta Sant Cugat del Valles. Różnili się od pozostałych, ponieważ do swoich pokazów wykorzystywali nie tylko namoczone parafiną kije, maczugi i poiki, itp., ale przede wszystkim pirotechnikę i charakterystyczne diabelskie stroje. Wtedy poznaliśmy kulturę katalońskich diabłów(Ball de Diables i correfoc).

Zobacz fotokast Jarka Respondka, który towarzyszył nam w przygotowaniach do częstochowskiej parady oraz pojechał z nami do Katalonii.

Czym jest Ball de Diables i correfoc?

Ball de Diables(Taniec diabłów) najprawdopodobniej wywodzi się ze średniowiecznego teatru ulicznego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1150 i dotyczą wesela hrabiego Barcelony Ramona Berenguera IV i Peronelli Aragońskiej. Również w XIV i XV-wiecznych dokumentach znaleźć można zapiski o udziale grup diabłów w obchodach świąt różnych miast Katalonii, tj. Cervera, Tarragona, Reus, Igualada, El Vendrell, Vilafranca, Vilanova. Taniec diabłów reprezentował walkę dobra ze złem i często odbywał się w ramach obchodów Bożego Ciała. Marsz diabłów był zapowiedzią procesji. Diabły szły przez miasto niepokojąc mieszkańców i robiąc wiele hałasu. Do dziś ten zwyczaj zachował się w mieście Berga podczas fiesty pod nazwą Patum. Szczególnie oczekiwanym momentem występu diabłów była satyryczna mowa krytykująca rządzących i mieszkańców miasta wygłaszana przez diabły. Również dziś wiele grup wygłasza podobne satyryczne mowy.

Na przestrzeni wieków taniec diabłów, który pierwotnie był ściśle związany z obchodami święta Bożego Ciała, stawał się częścią obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) i karnawału. Po okresie dyktatury Franco wiele tradycji katalońskich zaczęło się odradzać, m. in. ludzkie wieże budowane przez Castellers, Bastoners – taniec z kijami, giganci oraz taniec diabłów. Obecną formę, znaną bardziej jako correfoc, przybrał w latach osiemdziesiątych.

Correfoc(dos. biegnący ognień) to aktualnie najbardziej widowiskowy element obchodów lokalnych świąt(Festas Majors) w większości miast Katalonii. W correfoc grupa przebranych za diabły ludzi biega ulicami miast odpalając fajerwerki zamocowane na specjalnych uchwytach. Ta ognista parada nawiązuje do tańca diabłów i walki dobra za złem, ale wykorzystuje sztuczne ognie, które związane są głównie z radosnym świętowaniem tworząc niezapomniany spektakl.

Chcesz razem z nami przeżyć correfoc? Napisz do nas i zostań Czartem.

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW