Dzisiejsze społeczeństwo konsumpcyjne stara się nas przekonać, że zakupy to rozrywka, że trzeba często kupować nowe rzeczy a wyrzucać na śmietnik te „stare”. Wydaje się, że jesteśmy coraz mniej świadomi wpływu, jaki nadprodukcja wywiera na naszą planetę (fatalne warunki pracy, bieda, eksploatacja zasobów naturalnych…).
Ale istnieją alternatywy i jedną z nich jest inicjatywa Swap Shop.
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART w Częstochowie ma grupę młodych wolontariuszy z Hiszpanii i Turcji, którzy pracują na podniesienie świadomości wśród młodych i starszych mieszkańców Częstochowy co do tego, jak i co kupujemy i jakie efekty niesie z sobą współcześnie dominujący styl konsumpcji.
Wolontariusze proponują alternatywę dla tradycyjnych zakupów pod nazwą Swap Shop – rynek wymiany rzeczy i usług, gdzie pieniądze nie są akceptowane.
Odwiedzający mogą wymieniać rzeczy (ubrania, zabawki, książki, meble…) lub udostępnić innym osobom swój czas i wiedzę. Można na przykład zaoferować zrobienie kanapek dla innych czy pomoc podczas transportu. Można również nagrywać wiadomości wideo i podzielić się przydatnymi poradami, przepisami kulinarnymi, dowcipami albo instrukcją „jak zawiązać krawat”.
Jak widać, na tym rynku istnieje wiele opcji i wszystkie z nich są przydatne.
Wolontariusze gwarantują, że Swap shop to dużo więcej niż wymiana i zabawa. Na tym rynku można spotkać ludzi z okolicy, można porozmawiać i cieszyć się z miłego popołudnia spędzonego w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.
Kto wie, jak wiele ciekawych pomysłów może powstać podczas takiej wymiany?
Do tej pory Swap Shop został zorganizowany kilkukrotnie w dzielnicy Śródmieście (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Aleja Jana Pawła II 95), Tysiąclecie (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Księżycowa 6), Północ (Zespół Szkół Społecznych nr 1 STO przy ul. ul. Brzeźnickiej 59).