Ponad 300 osób wzięło udział w spotkaniach z gośćmi z Burkina Faso i Haiti, którzy przyjechali do Częstochowy opowiedzieć o swojej codziennej pracy.
Jean Claude Monerot oraz Annette Noel, którzy przylecieli do nas z odległego Haiti, opowiedzieli o projektach, które realizują w swoich wioskach. Spędzili w Częstochowie pięć dni od 19.10.2013 do 23.10.2013. Annette pracuje w atelier, które zajmuje się produkcją ogniw fotowoltaicznych i sprzedażą instalacji słonecznych. Dzięki jej pracy, coraz więcej osób może korzystać z dobrodziejstwa energii elektrycznej. Panele, które powstają w atelier są praktycznie w całości wytwarzane na miejscu, przez co atelier jest także miejscem pracy dla wielu osób. Aby mieszkańcy mogli pozwolić sobie na zakup instalacji elektrycznej sprzedawana jest ona na raty. Rata obliczana jest w oparciu o comiesięczne wydatki na paliwo do agregatów prądotwórczych, które stosuje się na wyspie. Dzięki temu, mieszkańców stać na zakup instalacji, a po spłaceniu rat zaczynają oszczędzać. Jean Claude jest agronomem i technikiem rolnictwa. W swojej społeczności lokalnej odpowiedzialny jest za modernizację upraw i kształcenie młodych. Zależy mu także na tym, żeby ilość drewna zużywanego w gospodarstwach domowych spadała. Haiti boryka się bowiem z bardzo dużym problemem wylesiania.
W listopadzie 2015 roku do Częstochowy przejechali Souleymane Koumaré i Olivier Somé z organizacji SIRABA, która swoją siedzibę ma w mieście Bobo-Dioulasso w Burkina Faso. Oboje są aktorami grupy teatralno-muzycznej, która działa w ramach Centrum Siraba. W Częstochowie zaprezentowali spektakl teatralny pt. „A Possible World” poświęcony zagrożeniom jakie niesie zachodnia cywilizacja. Po każdym ze spektakli odbyły się spotkania, podczas których widzowie mieli okazję porozmawiania z aktorami. Niestety jeden ze spektakli musiał zostać odwołany ze względu na chorobę Oliviera, któremu nie posłużyła polska aura. Wizyta grupy Siraba w Częstochowie miała miejsce w dniach 29.11.2013 – 4.12.2013.
Stowarzyszenie SIRABA jest organizacją, która od ponad dziesięciu lat, wpisuje się w krajobraz kulturalny i artystyczny Burkina Faso. Siedziba organizacji znajduje się w Sore-Dioulasso, w rejonie 21.W języku malinké „siraba” oznacza „główną drogę”. Organizacja SIRABA została powołana do życia przez lokalnych artystów, których połączyły wspólne cele: promowanie kultury we wszystkich jej wymiarach, wspieranie i rozwijanie twórczości artystycznej poprzez teatr, taniec, muzykę, teatr lalek, kino i sztuki plastyczne oraz wspieranie wymiany kulturowej w Sore-Dioulasso i na całym świecie.
Dzięki wsparciu władz Sore-Dioulasso, SIRABA dysponuje obecnie terenem o powierzchni 5000 m2, który umożliwia organizacji realizację swoich działań statutowych. Dzięki życzliwości organizacji pozarządowej ManiTese z Włoch, która zgodziła się pokryć część kosztów budowy, teren został przystosowany do potrzeb zadań stowarzyszenia SIRABA. W ten sposób narodziło się „Centrum kształcenia artystycznego i rzemieślniczego”, które nosi imię Désiré Some, młodego choreografa o obiecującym talencie, który zmarł w 2001 roku. SIRABA dąży do bycia obszarem wypowiedzi, współpracy i wymiany międzykulturowej dla wszystkich regionów Burkina Faso.
Od chwili jej powstania, stowarzyszenie SIRABA otwiera się na realizowanie projektów wsparcia społecznego i na promocję wymiany międzykulturowej, a także kształcenie artystów i rzemieślników (teatr, taniec, muzyka i sztuki plastyczne).