rowerowa sobota – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis rowerowa sobota

Co: Rowerowa Sobota

Gdzie: Centrum Promocji Młodych

Kiedy: 20 września 2014 – sobota – 10:00-18:00

Cena: Wstęp darmowy za okazaniem wielkiego uśmiechu

rowerowa-sobota-rower-siano-600x270


Co nas czeka?


Czeka nas wspólna sobota, na którą zapraszamy wszystkie rowerzystki i rowerzystów.

Spotykamy się niezależnie od pogody!
Mamy schronienie przed upałem i deszczem!

Na cały dzień dostajemy do dyspozycji budynek oraz przyległy do niego, ogrodzony plac z możliwością bezpiecznego zapięcia rowerów do barierek. W tym czasie możemy całkowicie przejąć tą przestrzeń i spotkać się w rowerowym gronie bez postronnych gapiów.

Aby łatwiej było znaleźć pretekst do przybycia, przygotujemy kilka rowerowych spotkań w ciągu dnia, cobyśmy mogli wspólnie łyknąć nieco wiedzy i inspiracji. Mamy nadzieję, że poczujecie się tego dnia swobodnie, mogąc dać upust swoim rowerowym emocjom.

Nikt nie będzie się śmiał, jak rozpoczniecie rozmowę o wyższości jednej przerzutki nad drugą, czy wzorów w grochy nad wzorami w paski w materiale wypełniającym wiklinowy koszyk na kierownicy. Mamy nadzieję, że tego dnia powstaną nowe rowerowe znajomości, uda nam się powymieniać pomysłami, a do tego wspólnie posiądziemy trochę wiedzy i umiejętności.

Zabierzcie ze sobą znajomych, im będzie nas więcej tym lepiej.


Jeżeli dotrzesz na którąkolwiek z prelekcji jako jedna z pierwszych trzech osób (i zostaniesz do jego końca), otrzymasz w prezencie za punktualność książkę pt. „Przydrożna kronika Ziemi Częstochowskiej”, napisaną przez pana Andrzeja Siwińskiego, której przedmowa wiele mówi o jej treści:

W ciągu ostatnich 17 lat mojego życia (…) odbyłem na rowerze 1500 wycieczek krajoznawczych po obszarze byłego województwa częstochowskiego. Na rowerze pokonałem ponad 100 tysięcy kilometrów. W ten sposób dotarłem do niemal wszystkich miejscowości znajdujących się na mapach obecnych powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego, oraz częściowo: radomszczańskiego, włoszczowskiego, oleskiego i pajęczańskiego. Prowadzone w trakcie wycieczek szczegółowe notatki, a także szczegółowa dokumentacja fotograficzna pozwoliły mi na nawiązanie współpracy z lokalnymi mediami, m.in. z redakcjami Gazety Częstochowskiej i Gazety Wyborczej w Częstochowie.

Od 2001 r. zacząłem organizować niedzielne wycieczki dla sympatyków jazdy rowerowej. Wycieczki te cieszyły się rosnącym zainteresowaniem, co pozwoliło na przeprowadzenie 108 wypraw rowerowych w latach 2001-2009. W setnej niedzielnej wycieczce, która odbyła się 8 lipca 2007 r. uczestniczyły aż 133 osoby. Pokłosiem tych wycieczek było spontaniczne utworzenie „Częstochowskiej Grupy Rowerowej”, której hasłem jest „Czas na Rower”.

Dzięki tym wspaniałym pasjonatom wycieczek rowerowych mogłem dokładnie przetestować wybrane szlaki turystyczne, których trasy znalazły się w tym przewodniku.

W 1998 r. przyznano mi srebrny medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2004 r. honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”

Andrzej Siwiński – rocznik 1931

 

Program:

10:00

Otwarcie bram Centrum Promocji Młodych, parkowanie rowerów. Wjeżdżamy od ulicy Focha, rowery śmiało możemy przypinać do czego tylko się da na ogródku… a jest do czego.

11:00 – 11:40

Atrakcje okolic Częstochowy – prelekcja. Gdzie jechać w zależności od naszej kondycji i oczekiwań. Jaki udział w zrównoważonym rozwoju ma turystyka rowerowa.

12:00 – 13:10

Jak na co dzień dbać o swój rower – prelekcja i warsztaty. Co robić, aby rower był zawsze sprawny, a jego części działały dłużej. Nauka podstawowego serwisu pod okiem profesjonalisty.

13:30 – 14:30

Co jeść na wycieczkach rowerowych – prelekcja i konsultacje. Co jeść, aby mieć ochotę pedałować oraz być silnym i zdrowym w podróży. Wspólna dyskusja o tym, co jemy jeżdżąc rowerem.

14:30 – 15:00

Przerwa na rozmowę i wspólną integrację.

15:00 – 16:30

Trzy opowieści z podróży rowerowych Marka Makowskiego.

Trasa rowerowa Nysa-Odra
Niewielka Nysa zaczyna swój początek w Górach Izerskich (Czechy), by spływając w dół wić się wzdłuż granicy Polski i Niemiec. Doskonale przygotowana trasa z myślą o rowerzystach, a także piechurach ciągnie się poprzez pasma górskie (np. Góry Żytawskie) na spotkanie z Odrą. Połączone wpadają do Morza Bałtyckiego. Jadąc wzdłuż rzek uważny rowerzysta ma szansę odbyć podróż po niesamowitym świecie przyrody – fauny i flory. Spotykać można rzadkie ptaki, gady, ssaki, a do tego niespotykaną rzeźbę terenu – podróżując równiną co jakiś czas krajobraz gwałtownie zmienia się w wyżynny, a nawet górski. To również swoista podróż do przeszłości. Na trasie znajdują się  ekstrawaganckie pałace możnych, świątynie tajemniczych templariuszy, zabytki techniki, nie sposób, wręcz nie da się ominąć śladów II wojny światowej. Co jakiś czas na ścieżce pojawiają się ludzie: cykliści, piesi lub miejscowi rolnicy lub spacerowicze. Odrobina chęci i pewności siebie plus znajomość języka, pozwalają na czerpanie przyjemności z informacji jakie można od nich uzyskać o okolicy. Na samym końcu trasy czeka piaszczysta plaża, gdzie można powspominać odwiedzone miejsca i wytyczyć nową trasę „Nysa-Odra”, po miejscach w których nie udało się być tym razem.

Beskid Niski
Są to z pewnością jedne z ostatnich dzikich gór w Polsce. Niewysoki, a do tego mocno wyludniony masyw kryje w swym wnętrzu niezwykłe skarby, które doceni każdy wytrawny rowerzysta – sakwiarz. Szlaki cerkwi, cmentarzy z czasów I wojny światowej, nieistniejących dzisiaj wsi i osad, a do tego dawnego przemysłu, to „magnesy” najbardziej przyciągające rowerzystów z całej Europy. Zaliczają się do niech nie tylko „sakwiarze”, ale również rowerzyści na „góralach”, czy ci na kolarzówkach, którzy jednak skazani są głównie na szlaki asfaltowe. Bujna górska przyroda i małe zaludnienie, a do tego „raczkujący” przemysł turystyczny sprawiają,  że łatwo tu o ciszę i spokój. Zachowując środki ostrożności można pokusić się o nocleg nad brzegiem strumienia, czy podziwiać wschód słońca z łoża w stogu siana lub słomy.

Śląsk i Pogranicze
Są podróże dalekie, ale są również te bliskie… Każdy rowerzysta ma swój matecznik – i ja też mam taki, dokąd uciekam, gdy jest mi źle lub zwyczajnie w chwilach kiedy chcę na kilka godzin uciec bliskim czy cywilizacji. Opowiem więc o urokach Śląska i pogranicza. Pojedziemy przez Lasy nad Górną Liswartą, zajrzymy w kłobuckie, na sam czubek Jury, by później rozpędzeni uderzyć przez lasy lublinieckie w gminy tarnogórskie. Silnych i zdeterminowanych rowerzystów zaproszę na wycieczkę nad Kanał Gliwicki. Na głodnych atrakcji czekają tam pałace, jeziora, zabytkowe parki, średniowieczne zamki, urocze miasteczka i najwyższa ponoć drewniana wieża na świecie – radiostacja Gliwice.

16:30 – 17:30

Plotki rowerowe w Centrum Promocji Młodych.

W atmosferze spokoju, w miejscu wspólnym dla wszystkich rowerzystów tego dnia, będziemy mogli powymieniać się wrażeniami minionego czasu. W przeciwieństwie do lokalu, nie trzeba będzie niczego kupować w barze, abym zostać pod dachem. Śmiało możemy się rozgościć i czerpać z gościnności naszych przyjaciół z CPMu. Rzecz jasna, dla chętnym po niebarowym spotkaniu, jeżeli taka będzie wola ludu rowerowego udamy się w ustronne, spokojne miejsce, aby odpowiednio nawodnić organizmy.


Organizatorzy:


Akademia Turyzmu E75 & Przyjaciele

www.e75.pl

Akademia Turyzmu E75 - Logo


Wspierają nas:


Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

www.czart.org

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZART - Częstochowa - Logo


Centrum Promocji Młodych w Częstochowie

www.cpm.muzeumczestochowa.pl

Centrum Promocji Młodych - Częstochowa - Logo


Częstochowska Organizacja Turystyczna

www.czestochowa-czot.pl

Częstochowska Organizacja Turystyczna - Logo


Będą z nami:


Vittel – Doradztwo żywieniowe – Magdalena Szettel

www.vittel.com.pl

Vittel Doradztwo Żywieniowe - Częstochowa - Logo


BikePark24.pl – sklep dobrych marek

www.bikepark24.pl

Bike Park 24 - logo


Pozostałe informacje:


Pomysł takiego przedsięwzięcia, krążył w naszych umysłach od dłuższego czasu. Całkowicie przypadkowo, któregoś dnia CZARTy stanęły nam na drodze. Gdy się wygadaliśmy co siedzi nam w głowach, oni zaproponowali nam wsparcie. Przyjęliśmy je, dlatego teraz możemy się spotkać, korzystając z przygotowanych przez nas urozmaiceń soboty. Dziękujemy drogie CZARTy za wsparcie, gdyby nie Wy, ten pomysł pewnie by dalej leżał na półce, kurząc się przez kolejne lata.

Drogie rowerzystki i rowerzyści! Teraz potrzebujemy waszego wsparcia, abyście przybyli i skorzystali z tego, co dla was przygotowaliśmy. Zapraszamy!


Rowerowa Sobota to inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju, nakręcona przez Stowarzyszenie CZ-ART w ramach projektu „A possible world” – „Świat możliwości”, finansowanego przez Komisję Europejską oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Wpis Rowerowa sobota

rowerowa-sobota-rower-siano-600x270

Czeka nas wspólna sobota, na którą zapraszamy wszystkie rowerzystki i rowerzystów.

Gdzie: Centrum Promocji Młodych
Kiedy: 20 września 2014 – sobota – 10:00-18:00
Cena: Wstęp darmowy za okazaniem wielkiego uśmiechu

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POCZYTAJ TUTAJ >> https://czart.org/rowerowa-sobota/

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW