etno*c – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis etno*c

30 kwietnia 2012 roku Częstochowa stała się centrum kultury katalońskiej!

Etno*c, czyli rozgrzewka przed Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej Gaude Mater, co roku przyciąga setki osób zainteresowanych najodleglejszymi miejscami na świecie. W poprzednim roku, z przyjemnością wspieraliśmy organizację wieczoru kurdyjskiego oraz japońskiego. Udało nam się wtedy zebrać ponad 400 zł dla ofiar niszczycielskiego tsunami. W tym roku OPK Gaude Mater zaproponowało nam ściślejszą współpracę – przygotowanie wieczoru kultury katalońskiej.

Wieczór kataloński w ramach etno*cy był nieco inny niż wcześniejsze wieczory, bo rozpoczął się już o godz. 13:00.  A wszystko z powodu ilości wydarzeń. Rozpoczęliśmy od oficjalnego przywitania delegacji z Sant Cugat oraz wymiany listów intencyjnych w sprawie dalszej współpracy kulturalnej. Następnie wydarzenia przeniosły się na Plac Biegańskiego, gdzie powstał ogromny krąg Sardany, a następnie zaprezentowali się Castellers budujący ludzkie wieże. Kolejnym punktem programu były warsztaty katalońskiego tańca z kijami Bastoners prowadzone przez grupy z Sant Cugat oraz Częstochowy. W trakcie etno*cy mogliśmy zobaczyć ważny kataloński film pt. „Pa Negre” który w Polsce nie trafił do kin. Wstępem do projekcji była obszerna prezentacja na temat kultury, historii oraz dążeń niepodległościowych Katalonii przygotowana przez dr Alfonsa Gregori i Gomeza z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Kulminacją wieczoru był pierwszy występ grupy Bastoners z Częstochowy wspieranej przez Bastoners de Sant Cugat, po której na tle Jasnej Góry powstała ludzka wieża zbudowana przez grupę Castellers de Sant Cugat. Zabrzmiał hymn Katalonii „Els Segadors”, a po nim nasi przyjaciele z Katalonii wykonali trzy tańce ludowe. Późnym wieczorem pod przewodnictwem połączonych sił Diables de Sant Cugat i Częstochowskich Czartów przeszliśmy w ognistym Correfoc do Delikatesów Kulturalnych La Hacienda na afterparty połączone z degustacją paelli, katalońskich win oraz Rom cremat, czyli płonącego rumu. Na ścianach delikatesów można jeszcze podziwiać wystawę fotografii obrazująca tradycyjne katalońskie święta.

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW