8 STEPS TO BA CHANGEMAKER
Chcesz uczynić świat lepszym miejscem? Możesz!
Kryzys klimatyczny, łamanie praw człowieka, nierówne traktowanie ze względu na płeć, niesprawiedliwe warunki pracy, dyskryminacja w każdej formie, marnowanie żywności, nieodpowiedzialna konsumpcja, zastraszanie w sieci. Istnieją tysiące problemów i niesprawiedliwości, których doświadczamy każdego dnia, pośrednio lub bezpośrednio. Jak zatem określić problem, którym chcesz się zająć? Po pierwsze: weź głęboki oddech. Poczucie niesprawiedliwości może przytłaczać i wprawiać w zmieszanie. W takiej sytuacji musisz posłuchać swojego serca i skupić się na tym, co najbardziej chcesz zmienić.
Myśl długofalowo, ale nie zapominaj o szczegółach. Takich problemów nie rozwiązuje się raz na zawsze, ale będąc aktywistką bądź aktywistą inicjującym/inicjującą zmiany, masz niepowtarzalną szansę stać się istotną częścią procesu ich rozwiązywania.
Myśl globalnie, działaj lokalnie. Nie zapominaj, że jesteś obywatelem/obywatelką świata, żyjącym/żyjącą w określonym kontekście geograficznym. Oznacza to, że nawet jeśli jeszcze tego nie wiesz, to już doświadczasz globalnych problemów w swoim codziennym życiu. Pomyśl tylko o tym, ilu produktów chemicznych używają w domu twoi rodzice, jak wiele energii zużywa twoja szkoła czy uniwersytet, o homofobicznej lub rasistowskiej narracji, z którą stykają się twoi koledzy i koleżanki.
W takim razie co możesz zrobić? Wybierz problem i stań się częścią wiekopomnej zmiany!
Dzięki naszemu przewodnikowi możesz dokonać zmiany, której potrzebuje świat, stawiając 8 pierwszych kroków!
Możesz też napisać do nas, aby zamówić drukowaną wersję przewodnika.
CARTA DI LAMPEDUSA
Otwórz dokument (pdf, 134 KB)
MAPA ORGANIZACJI MŁODZIEŻOWYCH
W Europie działają setki organizacji i osób, które pomogą ci wdrażać Twoje pomysły na rzecz zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości i integracji.