Materiały dla młodzieży – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis Materiały dla młodzieży

8 STEPS TO BA CHANGEMAKER

Chcesz uczynić świat lepszym miejscem? Możesz!

Kryzys klimatyczny, łamanie praw człowieka, nierówne traktowanie ze względu na płeć, niesprawiedliwe warunki pracy, dyskryminacja w każdej formie, marnowanie żywności, nieodpowiedzialna konsumpcja, zastraszanie w sieci. Istnieją tysiące problemów i niesprawiedliwości, których doświadczamy każdego dnia, pośrednio lub bezpośrednio. Jak zatem określić problem, którym chcesz się zająć? Po pierwsze: weź głęboki oddech. Poczucie niesprawiedliwości może przytłaczać i wprawiać w zmieszanie. W takiej sytuacji musisz posłuchać swojego serca i skupić się na tym, co najbardziej chcesz zmienić.

Myśl długofalowo, ale nie zapominaj o szczegółach. Takich problemów nie rozwiązuje się raz na zawsze, ale będąc aktywistką bądź aktywistą inicjującym/inicjującą zmiany, masz niepowtarzalną szansę stać się istotną częścią procesu ich rozwiązywania.

Myśl globalnie, działaj lokalnie. Nie zapominaj, że jesteś obywatelem/obywatelką świata, żyjącym/żyjącą w określonym kontekście geograficznym. Oznacza to, że nawet jeśli jeszcze tego nie wiesz, to już doświadczasz globalnych problemów w swoim codziennym życiu. Pomyśl tylko o tym, ilu produktów chemicznych używają w domu twoi rodzice, jak wiele energii zużywa twoja szkoła czy uniwersytet, o homofobicznej lub rasistowskiej narracji, z którą stykają się twoi koledzy i koleżanki.

W takim razie co możesz zrobić? Wybierz problem i stań się częścią wiekopomnej zmiany!

Dzięki naszemu przewodnikowi możesz dokonać zmiany, której potrzebuje świat, stawiając 8 pierwszych kroków!

Możesz też napisać do nas, aby zamówić drukowaną wersję przewodnika.

CARTA DI LAMPEDUSA

Wyłoniliśmy trójkę młodych ludzi z lokalnych grup zaangażowanych w projekt „Start the change!”, które wzięły udział w międzynarodowej wymianie na Lampedusie w 2019 roku. Podczas tego spotkania młodzież 11 państw europejskich miała okazję rozmawiać o migracji jako wyzwaniu współczesnego świata, spotkać się twarzą w twarz z migrantami, którzy dotarli do Włoch przez Morze Śródziemne i wziąć udział we wspólnym marszu upamiętniających wydarzenia z 3 października 2013 roku. Tego dnia miała miejsce katastrofa kutra przewożącego migrantów.  W wyniku jego zatonięcia 366 osób poniosło śmierć, a za zaginionych uznano 20 osób. Ocalało 155 osób. W 2016 roku włoski senat ustanowił datę 3 października włoskim świętem narodowym obchodzonym rokrocznie w celu upamiętnienia wszystkich ofiar imigracji oraz budowania świadomości i poczucia solidarności.
Carta di Lampedusa to dokument opracowany przez uczestników wymiany – Change Makers, który podsumowuje tożsamość i plany działania młodych ludzi zaangażowanych w projekt Start the Change!

Otwórz dokument (pdf, 134 KB)

MAPA ORGANIZACJI MŁODZIEŻOWYCH

W Europie działają setki organizacji i osób, które pomogą ci wdrażać Twoje pomysły na rzecz zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości i integracji.

ZOBACZ MAPĘ

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW