Pandemia pokrzyżowała także nasze plany. Zaplanowane na maj 2020 roku wydarzenie, które miało się odbyć jednocześnie we wszystkich krajach musiało zmienić swoją formułę. Ostatecznie zorganizowaliśmy je w dwóch terminach. W maju 2020 r. odbył się wirtualny festiwal „May Days”, w ramach którego w odbyła się seria wydarzeń online dot. edukacji globalnej. Stowarzyszenie CZ-ART przygotowało webinar pn. „Czy wiesz o świecie więcej niż Szympans?” poświęcony odwoływaniu się w dyskusjach na temat globalnych problemów do przeterminowanych danych. W październiku 2020 r. zorganizowaliśmy wydarzenie pod nazwą „Zmieniamy klimat w Częstochowie”.
Celem akcji „Zmieniamy klimat w Częstochowie” było zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zmian klimatycznych i zachęcenie ich do podejmowania aktywnych działań na rzecz klimatu.
Akcja składała się z 3 kroków:
1. Wsiądź na rower z rodziną lub przyjaciółmi.
2. Zasadź drzewo.
3. Podejmij działanie: podpisz petycję / wyślij kartkę.
9 i 10 października 2020 roku młodzi ludzie wsiedli na rowery, a za przejechane kilometry otrzymali sadzonki drzew. Do udziału w tym wydarzeniu mogły zgłaszać się szkoły, organizacje pozarządowe, rodziny i grupy nieformalne. W rezultacie uczestnicy rajdów rowerowych „wyjeździli” w sumie 49 drzewek, które zasadzono w szkołach i przestrzeniach publicznych dwa tygodnie później. Sadzenie drzew zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Rething, Gminą Częstochowa i lokalnymi szkołami. Dzięki udziałowi tych partnerów, ale także innych częstochowskich szkół, w naszej akcji wzięło udział 350 osób.
Podczas rajdów rowerowych i akcji sadzenia drzew zachęcaliśmy do podpisywania petycji on-line lub napisania pocztówki do Komisji Europejskiej wzywającej do przeciwdziałania zmianom klimatu. Pocztówki podpisali także uczniowie i młodzież z Częstochowskich szkół.
KILKA KLUCZOWYCH LICZB
- 49 sadzonek drzewek posadzonych na terenie Częstochowy
- 2400 wyświetleń majowego webinaru
- 560 uczestników wydarzeń w październiku (210 – rajd rowerowy, 350 – sadzenie drzew).
- 6 szkół i NGOsów
- 9 relacji o wydarzeniach w lokalnych mediach
- 650 pocztówek wysłanych do Komisji Europejskiej