ABC wolontariusza – Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży CZ-ART

Diable en soc d'aquest ball, diable en soc i en seré, més m'estimo ser diable que aprenent de botifler!

Wpis ABC wolontariusza

…czyli co trzeba wiedzieć o Wolontariacie Europejskim?

evs_pasek1

Wolontariat Europejski to nie wakacje! Celem projektów Wolontariatu Europejskiego nie jest sam wyjazd za granicę, ale przede wszystkim realizacja zorganizowanego działania na rzecz społeczności lokalnej. Nie zmienia to faktu, że element poznania innego kraju, jego kultury i mieszkańców jest wpisany w każdy projekt. Możesz poświęcić czas na wypoczynek i podróże w czasie urlopu.

Możesz wziąć udział tylko w jednym projekcie Wolontariatu Europejskiego. Zobowiązany jesteś do podpisania specjalnego oświadczenia w tej kwestii. Ważne jest więc, żeby decyzja o udziale w projekcie była w pełni świadoma. Warto się zastanowić, jak najlepiej chcemy tę szansę wykorzystać.
Wyjątek od tej zasady dotyczy wolontariuszy z mniejszymi szansami, którzy mogą brać udział w więcej niż jednym projekcie pod warunkiem, że łączny czas trwania pracy nie przekracza 12 miesięcy.

evs_pasek4

Wolontariat Europejski może wiązać się z wydatkami. Zgodnie z Kartą Wolontariatu Europejskiego, będącą zbiorem podstawowych zasad, Wolontariat Europejski nie może pociągać za sobą żadnych kosztów dla wolontariuszy. Dopuszcza się jednak wkład finansowy wolontariusza w koszty podróży w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów podróży.

Wolontariusz ma wpływ na wybór projektu i może decydować o kształcie projektu. Możesz skorzystać z oferty projektów przedstawionej przez organizację, albo sam wybrać Organizację Goszczącą, w której będzie realizować swoje działanie. Powinieneś brać aktywny udział zarówno w przygotowaniu projektu, jak i jego realizacji. To właśnie współpraca między Tobą a organizacjami decyduje o powodzeniu projektu. Jeśli zaangażujesz się w tworzenie projektu od samego początku, będziesz miał większy wpływ na określenie warunków współpracy i zakresu swoich zadań.

evs_pasek3

Wolontariat Europejski to sposób na zdobycie doświadczenia i uczenie się. Jest to kluczowy element projektów Wolontariatu Europejskiego. Udział w projekcie daje Ci możliwość zdobycia wiary we własne możliwości w nowych sytuacjach życiowych oraz nabycie lub rozwinięcie umiejętności, kompetencji dostosowanych do jego indywidualnych możliwości i wiedzy zgodnej z Twoimi zainteresowaniami.

Wolontariat Europejski to nie tylko Europa. Można powiedzieć, że Wolontariat Europejski to cały świat. W ramach Wolontariatu Europejskiego możliwe jest realizowanie projektów z udziałem organizacji z Krajów Programu, Regionu Europy Wschodniej i Kaukazu, Europy Południowo-Wschodniej i Basenu Morza Śródziemnego, a także Innych Krajów Partnerskich, jak np. Boliwia, Ekwador, Indonezja.

Co powinniśmy wiedzieć o Tobie?

Aby ułatwić współpracę, zbierz wcześniej kilka niezbędnych informacji o sobie:

– dane osobowe, wiek, płeć, pochodzenie;
– stan zdrowia; sytuacja rodzinna;
– stosunek do innych kultur, religii;
– czy byłeś wcześniej karany?
– zainteresowania, predyspozycje;
– rodzaj zadań jakie chciałbyś wykonywać, a jakich nie chciałbyś wykonywać;
– czy wolisz pracę indywidualną, czy grupową?
– umiejętności, znajomość języka (nie są konieczne!)
– preferencje dotyczące zakwaterowania;
– oczekiwania wobec organizacji goszczącej i wysyłającej;
– jak planujesz wykorzystać zdobyte doświadczenie?

Kontakt

Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
ul. Poselska 28, 42-200 Częstochowa, Polska

info: [email protected]

NIP 949-21-45-802 KRS 0000356506
REGON 241600070

Millennium Bank
IBAN PL21 1160 2202 0000 0001 6547 3405
SWIFT BIGBPLPW