Na początek daj nam znać o sobie. Przed wszystko stawiamy sobie kontakt osobisty. Kiedy się poznamy, łatwiej będzie nam współpracować. Chętnie odpowiemy na pytania, które pojawią się w trakcie lektury informacji zawartych na stronie. Dodatkowo, opowiemy Ci kilka ciekawych historii z projektów już zrealizowanych, żeby pokazać jak różnorodna może być praca na EVSie. Na maile czekamy pod adresem [email protected].
Wyszukaj projekt, który Cię interesuje. Pracować w ramach Wolontariatu Europejskiego możesz jedynie w akredytowanych organizacjach goszczących. Wszystkie takie organizacje znajdują się w europejskiej bazie danych organizacji akredytowanych.
Możesz skontaktować się z wybranymi organizacjami i spytać o możliwości wzięcia udziału w projekcie Wolontariatu Europejskiego. Musisz przekonać organizację goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zazwyczaj jest to CV oraz list motywacyjny) i czekaj na odpowiedź. Jeśli będzie odmowna, nie poddawaj się. Znajdź inną organizację i spróbuj jeszcze raz. Wytrwałość to jedna z cech bardzo pożądanych u kandydatów na wolontariuszy. Na początek zapytaj nas, bo często mamy gotowe oferty pracy w naszych organizacjach partnerskich. Informacji o wolnych projektach szukaj w zakładce „Wolne projekty”.
Zostałeś wybrany przez organizację goszczącą? Teraz przyszedł czas na wypełnienie wniosku. Stowarzyszenie CZ-ART i organizacja goszcząca przygotują teraz wniosek, który złożymy przed jednym z trzech terminów składania wniosków – w lutym, maju lub październiku. Pamiętaj, że od terminu złożenia wniosku do rozpoczęcia projektu muszą upłynąć minimum 3 miesiące. Przykład: Składamy wniosek 1 lutego – projekt może rozpocząć się najwcześniej w maju.
Decyzję o dofinansowaniu projektów Wolontariatu Europejskiego podejmuje komitet ewaluacyjny Programu „Młodzież w Działaniu” w kraju, w którym wniosek został złożony. Następuję to nie później niż dwa miesiące po terminie złożenia wniosku. W Polskiej Narodowej Agencji decyzję komitetu ewaluacyjnego zatwierdza zarząd Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a następnie informuje o tym obie organizacje. Jeśli Twój projekt uzyskał ocenę pozytywną, możesz już przygotowywać się do wyjazdu!
Od momentu zakwalifikowania do chwili wyjazdu zostanie co najmniej 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy o realizacji projektu, wyrobienie paszportu, wizy, itp. Przed wyjazdem zorganizujemy szkolenie informacyjne, podczas którego otrzymasz informacyjną wyprawkę. Pomoże ci ona przygotować się do pobytu za granicą.Zostaniesz także ubezpieczony na czas trwania pracy.
Przed wyjazdem będziemy życzyć Ci dużo sukcesów, ale to nie koniec przygody z nami. Od momentu wyjazdu, aż do powrotu będziemy z Tobą w w kontakcie, żeby wiedzieć czy wszystko jest w porządku. Jeśli działoby się coś niedobrego, jesteśmy do Twojej dyspozycji. A kiedy wrócisz, podsumujemy Twój pobyt i pomożemy Ci wykorzystać umiejętności zdobyte podczas Wolontariatu Europejskiego.